You are currently viewing Python Temelleri

Python Temelleri

Sıfırdan python temellerini öğrenin

What you’ll learn

 • Veri Tipleri
 • Operatörler
 • If-elif-else yapıları
 • For-While Döngüsü
 • Fonksiyonlar
 • Nesne Tabanlı Programlama
 • Datetime
 • Hata Yakalama
 • Dosya İşlemleri
 • Modüller

Course content

2 total hours

Requirements

 • Programlama bilgisi gerekmez
 • Temel bilgisayar bilgisi
 • Yazılım öğrenme isteği

Description

Neden yazılım öğrenmeliyiz

Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte insan gücüne olan ihtiyacın her geçen gün azaldığı yönünde sanırım hem fikiriz. Şu anda iyi bir mesleğiniz olabilir ama gelecekte bu meslekten iyi kazanç elde edemeyebilirsiniz ya da mesleğiniz bitebilir. Abartmıyorum, bitebilir arkadaşlar. Birkaç tane örnek vereyim. Örneğin; Drone teknolojisi geldikten sonra artık helikopterler ile çekim yapan muhabirleri göremiyoruz. Ya da önceden bütün finans işlemlerimiz için bankaya gitmemiz gerekirken artık cep telefonundan birçok işimizi saniyeler içerisinde halledebiliyoruz. Eğer üst düzey bir bankacı değil de gişe de çalışan bir bankacısıysanız mesleğinizin tehlikede olduğunu söyleyebilirim. Meslek tehlikeleri dışında güzel ülkemizdeki kötü şartları da düşündüğümüzde bir B planımızın olması için yazılım öğrenmek çok mantıklı. Geleceği tehlikede olmayan iyi bir mesleğiniz olsa dahi ülke şartları sizi farklı yerlere gitmeye zorlayabilir. Örneğin doktorları düşündüğümüz de hak ettiklerini alamadıkları için ve ağır şartlarda çalıştıkları için ülke değiştirmek isteyebilirler. Her şey para da değil arkadaşlar. İyi para kazansanız dahi ülkedeki kaostan sıkılıp daha huzurlu ülkelere yerleşmek isteyebilirsiniz. Bu konuda daha fazla örnek verilebilir ama uzatmaya gerek yok. Böyle durumlarda yazılım dillerini öğrenmek size bir çıkış kapısı aralayacaktır.

Python ile neler yapılabilir

Her şeyden önce çok iyi Algoritmik Trade yapabilirsiniz. İşimizin verilerle olduğunu düşünürsek ve Python’un diğer dillere göre veri analizi konusunda açık ara 1 numara olduğunu düşünürsek bulunmaz fırsat.

İş fırsatları çok geniş. İnternetten yazılımcı maaşları konusunda bir araştırma yaparsanız genelde Türkiye’deki maaşların düşük olduğunu ve yurt dışı şirketlerde çalışmanızı önerdiklerini görürsünüz. Ben yapım gereği maaşlı çalışmaya karşıyım o yüzden bu konulara hiç girmiyorum

Python’da yapabileceğimiz projelerin bir sınırı yok arkadaşlar.

Oyun Geliştirme, Robotik Uygulamalar, Mobil Uygulamaları, Web uygulamaları gibi birçok alanda proje geliştirebilirsiniz. Örneğin, Python temellerini öğrendikten sonra web geliştirme alanında ilerleyip freelancer çalışabilirsiniz.

Neden C# değil de Python

Python öğrenmesi kolay bir dil arkadaşlar. Diğer yazılım dillerine göre kıyas yaptığımız zaman çok daha kolay diyebiliriz. Python kodları Java’ya kıyasla 3 kat, C# a kıyasla 5 kat daha kısadır. Ki bu kıyaslamayı 5-10 kat arası olarak kabul edenlerde var, bilginiz olsun. Bu sebepler öğrenmesi kolay bir dilden yazılım temellerini öğreneceğiz. Bu eğitimde öğreneceğiz bilgiler aslında diğer yazılım dillerinde de hemen hemen aynı diyebiliriz. Arada sadece küçük mantıksal farklılıklar ve imla farkları var. Bir yazılım dilini öğrendikten sonra diğer yazılım dillerini öğrenmeniz kolaylaşacaktır.

Eğitimimiz 4 ana bölümden oluşacak.

Bu bölümleri ve bölümlerin önemine göre yüzdelerini ekran görebilirsiniz. Bu yüzdeler tamamen kendi görüşlerimdir. Kitaplarda yazan ya da evrensel kabul görmüş yüzdeler değildir. Kendi tecrübelerime göre konulara verdiğim önem yüzdesidir. Diğer isimli bölümümüzün yanında birkaç tane konuyu yazdım ama o bölümde işleyeceğimiz farklı konularda olacaktır. Dağınık konular olduğu için diğer isminde bir bölümde ele alacağız. Dağınık ama önemli konular. Amacımız Python’un herşeyi ni anlatmak değil. Biz işimize yarayacak bilgileri öğrenelim, bütün detayları öğrenmek mühendislerin işi bizim değil.

Bütün konuları bitirdiğimizde artık Python biliyorum diyebilirsiniz. Amacımız Python’un temellerini öğrenmektir. Temelimizi sağlam attıktan sonra geriyi kolay arkadaşlar. Dil kurallarını öğrenmekle iş bitmiyor, kütüphane de öğrenmemiz gerekir. Kütüphaneyi şöyle düşünebiliriz. Hepimiz Türkçe biliyoruz ama Türkçe bilmek karın doyurmuyor. Herkesin bir mesleği var. Kimisi benim gibi eğitmenlik yapar, kimisi muhasebeci, kimisi sanayide usta vs…. İşte bu meslekleri kütüphaneler olarak düşünebilirsiniz. Dili öğrendikten sonra kimimiz veri analizi alanına yöneleceğiz, kimisi oyun geliştiricisi olacak vs..

Who this course is for:

 • Sıfırdan Python öğrenerek kendini geliştirmek isteyenler
 • Algoritma mantığını anlamak isteyenler
 • Python temellerinde uzmanlaşmak isteyenler

Go to CourseIf coupon does not work, it means you are late. Remember all coupons for a short time and limit number, so it is better to join the Telegram channel to get a notification on your mobile phone about new couponsTelegram Channel